Staff

Teaching Faculty

1. Fr. Varghese Kachappilly CMI, Principal,
2.Fr. Antony Kelamparambil CMI,Finnce Manager,
3. Ms. Ruby Antony,MA, B.Ed. (VICE Principal),Economics
4. Ms. Liza Jacob Kurian,MA, B.Ed.,English
5. Ms. Beena Baby,MA, M.Ed. (Asst. Head Mistress ),Social Science
6. Ms. Aji Mary Asha,MA, B.Ed.,English
7. Ms. Anjaly Varghese,M.P.Ed.,Physical Education
8. Ms. Anju Joseline,MSc, PGDCA,Computer Science
9. Ms. Annie Antony,MSc,B.Ed,Science
10. Ms. Ansel Rose Mathews,M.Sc., B.Ed.,PGDSLM,Chemistry
11. Mr. Antony C.L,BLIS., MLIS.,Library
12. Ms. Anupama P.M.,B.com, B.Ed., DPCS, CTET,Social Science & Computer
13. Mr. Arun Augustine,BSc, M.P.Ed , M.Phil.,Physical Education
14. Ms. Asa Nair S,A, B.Ed.,Malayalam
15. Ms. Asha Raj E.,M. Sc, B.Ed.,Mathematics
16. Ms. Bessy M.J, MA, B.Ed., SET,English
17. Ms. Bini Thomas,MSC, B.Ed. SET,Physics
18. Ms. Binny Varghese,.MSc (IT), PGDCA, MCSE,Computer Science
19. Ms. Christeena Lesly,MSc. B.Ed. CTET,Mathematics
20.Ms. Ciny Biju Issac,BSc, MA, B.Ed.,English
21. Ms. Dhanya P.P,MA, B.Ed, SET,Malayalam
22. Mr. Divakaran M.P,PG Dip in Vocal Music (Carnatic),Music
23. Ms. Gayathri Jairam,M. Sc, B.Ed..,Mathematics
24. Ms. Gladies T.S.,.MA, B.Ed..,Social Science
25. Ms. Gloriya Varkey,MLIS,Librarian
26. Ms. Elizabeth George,MSc ,B.Ed.,Home Science, Work Ed
27. Ms. Elizabeth Lina Vinod,MA (Psy), PG Dip.-Edu.Voc.Guidance,Student Counsellor
28. Ms. Geetha Ravi,M.Com, B.Ed.,Commerce
29. Ms. Greeshma Joe,MA, B.Ed.,Social Science
30. Ms. Jayashree Narayanan,.B.Sc. B.Ed.,MSW,Special Educator
31. Ms. Jeeja Ramakrishnan,MA, B.Ed. SET.,Malayalam
32. Ms. Jesna Dawn,M.Sc. B.Ed.,Mathematics
33. Mr. Jithin Octave,.B.Sc. Aquaculture, 8th grade in Western Vocal.,Western Music
34. Mr. Joemon M.X ,MA, B.Ed. , SET,Economics
35. Ms. Lakshmi N.,.B A, B Ed.,English
36 Ms. Leela Paul,MSc, DCA, B.Ed.,Home Science, Work Ed.
37 .Ms. Lima Paulose,M. Sc, B.Ed.,Mathematics
38. Ms. Litty Thomas,MA, B.Ed.,MBA.,English
39. Ms. Lolex T Damian,MSc, B.Ed, M. Phil.,Physics
40. Mrs.Mary Sheeja Joseph,.M.A. , M.Sc. B.Ed, PG diploma in Special Education.,Special Educator
41. Mr. Mathew K.M,.BA, B.Ed. (Coordinator) .,Malayalam
42. Ms. Meena Nair G ,.MSc, B.Ed. .,Physics
43. Ms. Melinda Alven,.B.A., B.Ed., CTET.,English
44. Ms. Neena Boney,.B. Com, MSW.,Student Counsellor
45. Ms. Neetha Aravind,MA, B.Ed.,Hindi
46. Ms. Nisha Elizabeth Mathew,MSc, B.Ed.,Mathematics
47. Ms. Nisha Joseph Leyon,MSc, B.Ed. .,Mathematics
48. Ms. Nisha S Nair,BA, DSE(LD),Special Educator
49. Ms. Parimal Paul,BA, B.Ed.,English
50. Ms. Prithi George,BA,English
51. Ms. Rajani V,MA(Psy), DSE(LD), SET ,Special Educator
52. Mrs.Reenu Wilson,M.A. B.Ed,English
53. Mrs.Rekha Avarachan,.M. Com, B.Ed..,Commerce
54. Ms. Rekha Shaji,MA, B.Ed.,Hindi
55. Mrs.Rema Jyothirmayi V.R.,.M.A. B.Ed., M.Phil, SET.,Social Science
56. Ms. Reni Chinna Abraham,.MA, B.Ed. .,English
57. Mrs.Richa Merin Mathew,MA.,French
58. Mrs.Ruby G.,M.A. B.Ed,English
59. Mr. Sajeevu Basheer,National Diploma in Fine Arts,Arts & Graphic Arts
60. Mrs.Sajini Susan Abraham,.B Sc,M A,M Ed.,Mathematics
61. Ms. Sajitha.N.,MA, B.Ed.,Social Science
62. Ms. Seena Jose,MSc, B.Ed.,Biology
63. Ms. Seena Sajan ,BSc, MA, B.Ed.,Science
64. Mrs.Seresh Paul,M A, B Ed, M.Phil.,Hindi
65. Mr. Shaji Joseph ,BSc, B.P.Ed.,Physical Education
66. Mrs.Shalini Menon,M.Sc. B.Ed.,Physics
67. Ms. Shanti C.S,MSc. B.Ed.,Mathematics
68. Ms. Sheeba Thomas,BSc, B.Ed. (Co-ordinator ),Chemistry
69. Ms. Sherin Thomas,.MSc, B.Ed.,Chemistry
70. Mrs.Sherly K. Jose,M.Sc. B.Ed., SET,Biology
71. Ms. Shyny Prakash,.MA, B.Ed.,Social Science
72. Ms. Sindhu Tharayil,MA, B.Ed.,English
73. Ms. Smitha Sebastian,MSc, B.Ed.,SET,Chemistry
74. Mrs.Smitha Susan Zachariah,.MA,B.Ed.,English
75. Ms. Snitha C.G,MSc, B.Ed.,SET.,Biology
76. Ms. Sreekala G. Panicker,MA,B.Ed.,SET,Malayalam
77. Ms. Suja Jose,.BA, B.Ed.DSM.,Social Science
78. Ms. Sujatha Nair P,MSc,B.Ed.,SET,Chemistry
79. Ms. Sujeetha Thomson,MA, B.Ed.,Hindi
80. Ms. Sujitha Unnikrishnan ,.MA, B.Ed. DCA.,Hindi
81. Ms. Suma N,MSc, B.Ed. .,Mathematics
82. Ms. Suma Paul,.MSc, B.Ed., DOEACC,A Level,Computer Science
83. Ms. Sunu Boby,.MA, B.Ed.,Social Science
84. Ms. Sunu Varghese,.MSc, B.Ed.(co- ordinator),Biology
85. Mrs.Swapna Rozario,.MA,B.Ed.,Hindi
86. Mr. Thomson Shaji C A,.A, B.Ed.,Hindi
87. Ms. Thrisha V.S.,M.A. B.Ed,Malayalam
88. Ms. Twinkle Laurence,.BSc, MCA,Computer Science
89. Ms. Urmila Deepak,B.Tech (Bio-technology),Art & Craft
90. Ms. Ushanandini M,.Diploma in Dance (Kerala Kalamandalam, Deen University),Dance (Classical)
91. Ms. Veena Sudesh,.MSc, B.Ed.,Biology
92. Mr. Vincen P.L.,National Diploma in Fine Arts,Art & Graphic Arts
93. Ms. Vineetha Jose Payyappilly,MA, B.Ed.,English

Optional Teachers

  1.  Mr. A.R Ravivijay,Yoga TTC – Yoga
  2.  Mr. Anil Kumar M, BA,NIS (Roller Hockey), Kerala State Coach – Roller Skating
  3.  Mr. Antony P Mathai, Grade 5 Organ & Music Theory (Trinity College London) – Guitar & Organ
  4.  Mr. Jayan Samuel, BA,Auth. Instructorof Music (Trinity College London) – Music
  5.  Mr. Samuel Roberts, Grade 5 – Drums (Trinity College London) – Drums
  6.  Mr. Spark David V, Black Belt (4th.Dan Karate & 1st Dan Kobudo) – Karate & Kobudo
  7.  Mr. Anil P.P.,Diploma in Art (KGCE),Dance(Western)

Office Staff

  1. Mr. K.M Wilson – Sr. Office Assistant
  2. Mr. P.V Joseph – Accountant
  3. Ms. Manju Antony – Office Assistant
  4. Mr. Justine Jose – Systems-in-Charge
  5. Ms.  K C Anjusha,,Office Assistant
  6. Ms.  Liz Mathews,, Safety Co-ordinator
  7. Ms.  May D’ Souza,,Receptionist
  8. Ms. Divya Mary Sam,Receptionist
  9. Ms. Subhadra Ravi – Lab Assistant
  10. Mr. Eldo V.V – Lab Assistant
  11. Ms. Margret John Louiz – Lab Assistant
  12. Ms. Fathima Jaleel – Ministerial Staff
  13. Mr. Jose P.M – Ministerial Staff
  14. Ms. Rani Johny – Ministerial Staff
  15. Ms. Sheena George – Ministerial Staff
  16. Ms. Asma Pareed – Ministerial Staff
  17. Ms. Delby Babu – Ministerial Staff
  18. Ms. Molly George – Ministerial Staff
  19. Ms. Seema Santhosh,Ministerial Staff
  20. Ms. Maria Raju,Ministerial Staff
  21. Ms. Rajani Biju, Ministerial Staff
  22. Ms. Mini Shine,Ministerial Staff
  23. Ms. Seena Johnson,Ministerial Staff
  24. Mr.  AV Baby – Watchman
  25. Mr.  Anty K.P – Office Staff & Driver
  26. Mrs. Sherly Joseph,Ministerial Staff
  27. Mrs. Suma Uthaman,
  28. Mrs. Bincy Biju